Kilis'te 7 Aralık coşkuyla kutlandı

  

 Devamı

 

 VİDEO

Devamı

 

 

  

"TOPLUMSAL BARIŞTA EĞİTİMİN ÖNEMİ" Paneli

Devamı

 

 Kilis'in il oluşunun 25. yıldönümü

Kilis’imizin il oluşunun 25. yıldönümünü yürekten kutlar, İlimizin gelişip kalkınmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunar, saygıdeğer hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlarım.  

 Devamı

Derneğimiz
  Dernek Tüzüğü
  Kurucu Üyeler
  Dernek Organları
  Üyelik Başvuru Formu
  Ziyaretçi Defteri
Kilis Hakkında
  Tarihçe
  Coğrafi ve İdari Yapı
  Ekonomi
  Kültür
  Turizm
  Eğitim
  Spor
  Kilis Yemekleri
  Basında Kilis
  Telefon Rehberi
  İlçeler

"Yardımlaşma; dostluğun direği, insanlığun gereğidir." Derneğimize yardımlarınızı bekliyoruz.

   Nazan Sezgin'in kaleminden   Kilisli Muallim Rif'at Bilge

Hava DurumuZiyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  2284398
Bugün Ziyaretçi :  110
Aktif Ziyaretçiler :  21

BİLGİ TOPLUMU OLMAMIZA KİLİS’Lİ MUALLİM RİFAT’IN KATKISI
 
 
 

 Yeliz Özcan/Ankara (Efece Haber) 

Millî Eğitim Bakanlığı Emekli  MüsteşarYardımcısı Sayın Mehmet Temel'in Türkoloji Alimi Kilisli Muallim Rif’at Bilge'nin ölümünün 65. yıldönümünde Yoksullara Yardım Vakfı (YOYAV) da yaptığı konuşma.

             "Öncelikle tüm şehitlerimize Allahtan rahmet, milletimize başsağlığı, gazilerimize acil şifa diliyorum.
Çok değerli, saygı değer Hanımefendiler, Beyefendiler, Sizleri saygılarımla selamlıyorum.
Bugün burada; yaptığı çalışmalar, verdiği eserlerle ülkemize büyük hizmetler veren çok değerli büyüğümüz Kilisli muallim Rifat Bilge’yi anmak için toplanmış bulunmaktayız.
Değerli dostlar;
Çok zor ve önemli bir coğrafyada, cennet bir vatanda yaşıyoruz. Köklü bir geçmişimiz, zengin bir kültürümüz var. Herkesin gözü üzerimizde. Bu zor, güzel ve önemli coğrafyada gelişerek sonsuza kadar varlığımızı sürdürebilmek için, çok güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmak için bilgili olmak gerekir. Çünkü bilgi kimde ise güç ondadır. Hedefimiz; bilgi toplumu, ya da bilgi ve teknoloji toplumu olarak, çağdaş uygarlık düzeyinin üstünde lider ülke olmaktır. Bu yolda başarılı çalışmalarla hedefe doğru hızlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.
Kilisli muallim (öğretmen) Rifat bilge hangi çalışmaları ve eserleri ile bilgi toplumu olmamıza çok önemli katkı sağlamıştır? 
* Kilisli muallim Rifat bilge; 1874 yılında, köklü bir geçmişe, zengin bir kültüre sahip, eğitim ve kültür şehri Kilis'te doğmuştur.
*Kilis’te ilk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra 18 yaşında İstanbul’a gitmiştir.
İstanbul'da edebiyat ve hukuk alanlarında yükseköğrenimini tamamlamıştır.
*Muallim Rifat Bilge, öğretmen olarak; ortaokul ve liselerde; Türkçe, Edebiyat, Arapça, Farsça, Tarih, üniversitede; ceza hukuku, Arap dili ve edebiyatı dersleri vermiştir.
*Türk dili ve Türk dünyası için çok önemli bir hazine değeri taşıyan, Türk dilinin ansiklopedik sözlük niteliğindeki divanu lügati-t Türk’ün 1072 yılında Türk bilgini Kaşgarlı mahdut tarafından yazıldığı bilinmektedir. (kaşgar, ilk Müslüman Türk devleti olan kara hanlılar Devleti’nin başkentidir).
*yeryüzünde tek nüsha olduğu bilinen ve bir rastlantı sonucu elde edilen divanu lügat-it Türk, Kilisli muallim Rifat Bilge'nin denetiminde 1915-1919 yılları arasında üç cilt halinde bastırılması 
Sağlanmış ve kaybolmaktan kurtarılarak Türk ve bilim dünyasına kazandırılmıştır.
*Türk dil Kurumu’nca hazırlanan tarama sözlüğü ‘nün hazırlık çalışmalarında en çok emeği  geçen dil bilgini   olmuştur.
*Çok sayıda kitap okuyan, çok sayıda tercüme eser veren; bilgisini, eserini toplumun bilgisine ve hizmetine sunan Kilisli muallim Rifat 'ın bu eserleri arasında en çok bilinen eserlerini; Divanu Lügat-it Türk, kitab-ı dede korkut, Evliya Çelebi seyahat namesinin 7. Ve 8. ciltlerinin Türkçe’ye çevrilmesi, Gülistan ve Bostan tercümeleri, Sultan Veledin Divanı, Maniler ve değerleri şeklinde belirtebiliriz.
Örnek alınması gereken iyi bir öğretmen, iyi bir Türk  Bilgini, Türkoloji Dünyası’nın     yakından tanıdığı iyi bir Türkolog  olarak  Kilisli muallim Rifat bilge, çalışmaları ve anıt niteliğindeki tercüme eserleri ile Türk dilinin ve Türk kültürünün gelişerek zenginleşmesine, özetle bilgi   toplumu   olmamıza çok büyük katkılar sağlamıştır.
 Her zaman saygı ile   anılması gereken bu  değerli büyüğümüzü rahmetle  anıyor   ve   manevi   huzurunda saygıyla eğiliyorum.  Üzülerek söylemem gerekirse, daha erken yaşlarda bilmem ve tanımam gereken değerli Türkiye ve Kilis sevdalısı, eğitim ve Türk kültürü gönüllüsü dil bilginini geç tanıma fırsatını buldum.  Şöyle ki:
İstanbul Anadolu öğretmen lise ‘sinde düzenlenen öğretmen okullarının kuruluş yıldönümü programına katılan zamanın YÖK başkanı, Kilis’te bir eğitim fakültesi kurulmasına karar verildiğini, bu fakültenin yapım ve donatımının Kilisliler tarafından gerçekleştirilmesini beklediklerini söyledi.
Bu arada bir hususu belirtmeden geçemeyeceğim. 1987 yılında Kilis’te bir meslek Yüksekokulu’nun, daha sonra Kilis eğitim fakültesinin eğitim-öğretime açılması konusunda değerli büyüğümüz Kilisli Dr. Uygur Tazebay’ın büyük hizmeti olduğunu biliyorum. Bu büyüğümüze huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
Söz konusu fakülteye muallim Rifat adının verilmesi kararlaştırılmış,   buna ilişkin bilgi ve belgeler Millî Eğitim Bakanlığından istenilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı’nda Kilisli Müsteşar yardımcısı olarak konu bana intikal etti. Bu konuda değerli çalışmaları olan Kilis Kültür Derneği Genel Başkanı Sayın Yahya Efe’yi aradım. Kilisli Muallim Rifat Bilge'ye ait bilgi ve belgeleri gönderdi. Bende YÖK başkanlığına iletilmesini sağladım.
Bu değerli büyüğümüz hakkında daha çok bilgi sahibi olmamı, Sayın Efe’nin “Kilisli Muallim Rifat Bilge” adlı kitabından, daha sonra gerçekleştirdiği etkinliklere borçlu olduğunu ifade etmeliyim.
Halen Kilis Yardımlaşma Derneği (KİLYAD) Genel Başkanı Sayın Yahya Efe’ye, bu konuyla ilgili etkinlikler düzenlenmesini sağlayan YOYAV Genel Başkanı Sayın Dr. İbrahim Ateş’e çok teşekkür ederim.
Kendisini bilime ve Türk milletine adamış olan bu örnek insan büyüğümüzü, tekrar rahmetle anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum."   
                                                                                            Mehmet TEMEL
                                                                          Millî Eğitim Bakanlığı E. Müsteşar Yrd.
                                                                   Millî Eğitim Vakfı Yön. Krl Üye. ve Bşk.Yrd.
 
KAYNAK :
* M. Yahya EFE, Kilis’li Muallim Rif’at BİLGE 
   Kilis Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı, (Kilis Kültür Derneği E. Genel Başkanı) 2003
* Prof. Dr. Zeynep KORKMAZ, Türk Dili Üzerine Araştırmalar, C.1. TDK. Yay. 629, Ankara,1995
 
    
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 9.3.2018
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Tuğgeneral Karakuş’tan Vali Ayvaz’a ziyaret
İbrahim GÜNEŞ/KİLİS (Efece Haber) - Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş, Kilis’e gelerek Vali Turhan Ayvaz’ı ziyaret etti.
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 19.1.2009 Devamı
 
Düğün güzeldi...
Ankara (Efece Haber) - Ankara “Atlı Spor Kulübü” bahçesinde gönüllerde özlemi duyulan görkemli bir düğün töreni vardı
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 20.7.2010 Devamı
 
Atatürk, Amerika’da New York Türkevi’nde Anıldı
Kebire Kayabaş/Amerika Newyork-Newjersey (Efece Haber) - Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete yolculuğunun 71. yılı New York Türkevi’nde düzenlenen törenle anıldı.
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 14.11.2009 Devamı
 
Yazarlar
M. Yahya EFE

Kilis'in il oluşunun yıldönümü kutlu olsun!
Hüseyin TOPRAK

BAYRAMINIZI KUTLAMIYORUM
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok!
Mehmet KADIOĞLU

MİRAÇ MUCİZESİ
Kebire KAYABAŞ

Bayramınız kutlu olsun…
Atilla YÜNCÜOĞLU

Bu gönül varya...
Harika ÖREN
Meryem DEMİR

Bir Bilge Kişiyi andık…
Gonca TOKUZ
Ahmet BARUTÇU
Nejat TAŞKIN

Yazar Sami Kabasakaloğlu'un Tarihi Romanı

GENEL KURUL DUYURUSU

DUYURU
TRT Şef ve Sanatçılarının yönettiği, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Korolarımıza, her yaşta sesi güzel bay ve bayanlar alınacaktır. İlgilenenlerin;
ön görüşme yapmak için, aşağıdaki telefonlara müracaat etmeleri duyurulur.
Derneğimizde; Ud ve Bağlama dersleri de verilir.
*
Tel:
0.532- 473 03 79
 0.533- 680 87 16 
 

Maço'muzu kaybettik!

Biz seni çok sevdik Maço

 

Her Hakkı Saklıdır. Kilis Yardımlaşma Derneği © 2009